Námořnický styl - přivezte si domů kousek moře
Možná jste v dětství snili o tom, že se jednou stanete námořníkem, pirátem nebo kapitánem zaoceánské lodi a budete si každý den užívat okouzlující atmosféru moře. Dnes už sice nežijete v kajutě a nepřeplouváte jedno moře za druhým, ale i tak si můžete část svého dětského snu splnit. Stačí, když si vyberete určitý prostor ve svém domově a vyzdobíte ho v námořnickém stylu. Jak na to, se dozvíte v tomto článku.
Než začnete vybírat konkrétní bytové doplňky, měli byste zvážit, jaké barvy a motivy použijete. Na tom záleží, jak autentické mořské prostředí se vám nakonec podaří vytvořit. Začněte tedy nejprve výběrem vhodné barevné kombinace, kterou později zakomponujete do všech bytových doplňků a dekorací.
Barvy námořního stylu
Je pravda, že donedávna byl námořnický styl bydlení spojován téměř výhradně s kombinací tmavě modré a bílé barvy. Tyto dvě barvy samozřejmě jednoznačně převládají i dnes, ale stále častěji je tmavě modrá nahrazována světle modrou nebo někdy dokonce tyrkysovou. V každém případě by výběr jednotlivých barev a odstínů měl být ovlivněn druhem námořnického stylu, pro který se rozhodnete.
Zatímco severomořský styl, který je typický především pro oblast Severního a Baltského moře, není příliš výrazný a zahrnuje šedou barvu, středomořský styl je intenzivnější a ve větší míře využívá bílou. Například v Řecku a východním Středomoří jsou výrazné kontrasty bílé a tmavě modré barvy, v Provence zase jemnější, pastelové barvy.
Zvláštním případem jsou rozmanité exotické odrůdy námořního stylu. V nich se mohou uplatnit nejen různé odstíny modré, ale také již zmíněná tyrkysová nebo jiné netradiční barvy. Různé typy námořnického stylu můžete samozřejmě kombinovat, ale neměli byste to přehánět. Výsledný efekt by vás nemusel překvapit tím nejpozitivnějším způsobem.
Vzory a motivy v námořnickém stylu
Vzory a motivy v námořnickém stylu jsou ve srovnání s barvami mnohem rozmanitější. Na bytových doplňcích a dekoracích se často objevují modré a bílé pruhy a vlnovky, které připomínají mořské vlny. V poslední době je stále oblíbenější také chevron, opakující se zakřivená vlnka. Stejně tak časté jsou motivy lodí a lodních doplňků, jako jsou kotvy, kormidla nebo sítě, a poměrně málo mořských zvířat. Zejména různé druhy ryb, želvy, chobotnice nebo mořští koníci.
Specifické rysy jsou majáky. Zpravidla by se měly vyskytovat v severomořském námořním stylu, ale není na škodu, když se objeví i v rámci středomořského. Jejich přítomnost v exotických stylech však může ubírat na celkové autenticitě prostoru. To je také důvod, proč se jejich použití vedle těchto stylů obecně nedoporučuje.
V neposlední řadě bychom neměli zapomínat, že nejen moře, ale i scenérie pláže jsou neodmyslitelně spjaty s životem námořníka. Proto není na škodu začlenit do interiéru některé plážové motivy, jako jsou mořské hvězdice, mušle nebo lastury.
Námořnický styl v interiéru
Námořnický styl se skvěle hodí do větších a zároveň dobře prosvětlených místností. Není náhodou, že se nejčastěji vyskytuje v obývacích pokojích a ložnicích. Ty jsou nejen obvykle velké a dobře osvětlené, ale také v nich bývá k dispozici nábytek, který je běžně k dostání v "námořnickém stylu". Nemáme na mysli jen nábytek, koberce nebo závěsy. Ke snové námořnické atmosféře významně přispívají také kvalitní námořnické dekorace, námořnický nábytek v podobě povlaků na polštáře a ubrusů a v neposlední řadě také svíčky s vůní moře.
Koupelna je další místností, kde se námořnický design může snadno ujmout. Nebojte se sem umístit různé neobvyklé doplňky s podmořskou tematikou. Mohou to být nejen zvířata a rostliny žijící pod vodou, ale pro dotek originality můžeme vřele doporučit i odvážnější motivy, jako jsou kotvy, vraky lodí nebo staré potápěčské helmy. Takto zařízená koupelna však vyžaduje pečlivé plánování. Pokud obklady nelze sladit s námořnickým stylem nebo dostupnými doplňky, pak je jedinou možností jejich výměna. To však může být poměrně časově i finančně náročné.
Námořnický styl je o něco méně zastoupen v kuchyních. Ve skutečnosti se tam modrá barva nehodí tolik jako do obývacích pokojů, ložnic a koupelen. Pokud se rozhodnete pro kuchyň v námořnickém stylu, doporučujeme vyšší zastoupení plážových dekorací v bílé a pískové barvě.
V neposlední řadě lze do námořnických motivů ladit i dětské pokoje. Nezapomeňte, že i v dnešní době si některé děti stále hrají na námořníky nebo piráty, nebo by si to alespoň přály. Pirátské vlajky, plachetnice nebo hračky ve tvaru mořských živočichů jsou předměty, které těmto hrám dodají zvláštní atmosféru a mohou také malým námořníkům vykouzlit úsměv na rtech.
Námořnický styl v exteriéru
I když se to na první pohled nezdá, zařizování exteriérů v námořnickém stylu může být ještě náročnější než v případě interiérů. V první řadě byste měli vzít v úvahu, zda je k tomu daný exteriér vůbec vhodný. V ideálním případě by se v blízkosti měla nacházet vodní plocha. Nemusí to však být nutně moře, postačí i jezero nebo řeka.
Ať už se rozhodnete vybavit terasu, balkon, altán nebo okolí chaty, nezapomeňte použít doplňky větších rozměrů, než jaké se používají v interiéru. Mořský koník, který měří 20 nebo 25 centimetrů, může vypadat hezky v koupelně, ale ve venkovním prostoru snadno splyne s okolím. Proto používejte doplňky a dekorace, které dosahují alespoň 40 centimetrů nebo více. Obzvláště poutavé jsou kotvy, kormidla, rybářské sítě nebo dokonce mořské zvonkohry.
Důležitou roli ve venkovním prostředí hraje také osvětlení. Svíčky mohou vypadat dobře, a pokud voní po moři, je to jen další plus, ale pravděpodobně vaši terasu nebo jiný prostor příliš dobře neosvětlí. Pro severomořský a středomořský námořní styl jsou dobrým řešením. lucerny ve světlé barvě a pro exotické styly svítilny pod omítku. V každém případě se vyhněte modernímu zahradnímu osvětlení. To kazí celkovou autenticitu, o kterou usilujete.
Vnější výzdobu pak lze doplnit věncem s mořskými motivy a dále například miskou nebo jinou mělkou nádobou naplněnou mušlemi a slávkami.
Kde najít další inspiraci?
Pokud potřebujete načerpat další inspirativní nápady, můžete zkusit různé webové stránky o designu nebo přímo stránky interiérových studií, která již mají s námořním stylem zkušenosti. Většinou se jedná o zahraniční studia z přímořských zemí, která často zařizují celé domy v námořnickém stylu. V neposlední řadě se můžete podívat také na naše výrobky v námořním stylu. Najdete zde nápadité dekorace a bytové doplňky, které mohou vašemu domovu dodat námořnický nádech.
Kliknutím na tento odkaz můžete pokračovat na výrobky v námořním stylu.
Napsat komentář